Existuje mnoho rizikových faktorů, které vedou ke vzniku nádorů. Co se týká kožních nádorů, ty jsou většinou způsobeny ultrafialovým (UV) slunečním zářením. Nadměrná expozice tohoto záření je nejčastější příčinou všech typů kožních nádorů.
Existují dva typy UV záření (UVA a UVB), které dopadají na kožní povrch a pronikají do kůže, a to do různé hloubky kůže na základě vlnové dálky záření. Nadměrná expozice UV záření vede k poškození DNA kožních buněk. Po nadměrné expozici UV záření kůže předčasně stárne a je vrásčitá, v nejhorším případě poškození kůže UV zářením vede k trvalému oslabení imunitního systému kůže s rozvojem kožních nádorů.
Krátkodobé vystavení slunečnímu záření je pro člověka prospěšné. UVB stimuluje produkci vitaminu D v kůži a tento vitamin je důležitý pro zdravé, silné kosti a jejich růst. Tento účinek však zajistí nízká dávka slunečního záření v průběhu každého dne.
Při pobytu na slunci se také cítíme dobře (z tohoto důvodu jsou oblíbená solária), je však nutno mít na paměti, že v průběhu slunění dochází k poškození kůže, které převáží nad krátkodobým příznivým účinkem dobré nálady.
Poškození, jež sluneční záření na kůži vyvolá, je trvalé. Zatímco spálení kůže časem vybledne, změny v hloubce kůže zůstávají. Každé další oslunění vyvolává další poškození kůže, která se sčítají, oslabují imunitní systém kůže a poškozují genetickou informaci (DNA) buněk kůže.