Opalování a solária

Opalování je proces, při kterém kůže pigmentuje. Pigmentace kůže je škodlivá a nebezpečná a je jedno, jedná-li se o pigmentaci kůže vzniklou sluněním na pláži, nebo v soláriu.

Pigmentace kůže je způsobena škodlivým ultrafialovým (UV) zářením, které pochází ze slunce nebo z výbojky v soláriu.  Pokud kůže zpigmentovala, znamená to, že došlo k poškození DNA kožních buněk. Kumulativní poškození kůže způsobené UV zářením může vést k předčasnému stárnutí kůže (vrásky, ochablost kůže, hnědé skvrny) a také ke vzniku kožních nádorů.

Mýty o UV záření

F: mýtus                                 T: pravda


F: Pigmentace ze slunce je zdravá.

T: Pigmentace kůže je výsledkem obranných mechanismů proti dalšímu poškození buněčné DNA, které bylo způsobeno UV zářením.

F: Kožní pigmentace mě chrání před sluncem.

T: Kožní pigmentace světlé kůže poskytuje pouze ochranný faktor 4.

F: Nemohu se spálit, pokud je zataženo.

T: Více než 80 % slunečního UV záření prostupuje mraky. Opar v atmosféře může dokonce zvýšit dávku UV záření.

F: Nemohu se spálit ve vodě.

T: Voda poskytuje pouze minimální ochranu před UV zářením a odrazem UV záření od vody se zvyšuje vaše expozice UV záření.

F: V zimě není UV záření nebezpečné.

T: Dávka UV záření v zimních měsících je nižší, ale odrazem od sněhu se může zdvojnásobit vaše celková expozice UV záření, a to zejména ve vysokých nadmořských výškách.

F: Suncreeny, ochranné krémy proti slunci, mě ochrání, proto se mohu slunit mnohem déle.

T: Sunscreeny nejsou určeny k tomu, aby prodloužil délku pobytu na slunci, ale aby zvýšily ochranu před nadměrnou UV expozicí. Jejich fotoprotektivní vlastnosti velmi úzce souvisejí s jejich správnou aplikací na kůži.

F: Pokud se opaluji s pravidelnými přestávkami, pak se nemohu spálit.

T: UV záření vykazuje během dne kumulativní efekt.

F: Necítím-li na kůži horké sluneční paprsky, nemohu se spálit.

T: Spálení kůže vyvolává UV záření, které nejsme schopni vnímat. Pocit tepla, které během slunění pociťujeme, je dáno viditelným a infračerveným slunečním světlem, NE zářením ultrafialovým.